Hizmetlerimiz

1991 yılında çıkarılan yasa ile daha önce Belediyeler tarafından gıda üretim ve tüketim yerleri için verilen fiyat tarifeleri verme yetkisi odalara verilmiştir. Yine aynı şekilde odalarda Eğitim birimleri kurulmuş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çıraklık ve eğitim merkezinde görevli öğretmen odamıza eğitim müdürü olarak atanmıştır. Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1993 yılından önce işyeri sahibi olan müktesep hak sahiplerine dosyaları hazırlanarak sınavsız 1000 adet esnaflık ve ustalık belgeleri üyelerimize verilmiştir.
Hüseyin EKREN ve yönetimi göreve geldikten sonra yaptıkları en önemli icraat yıllardır kirada hizmet veren odamıza hizmet büroları kazandırmak oldu. İstiklal Caddesi Abdülağa İş Hanı 1.katında bulunan 86 m2’lik 2 adet büro 19.08.1998’de alınıp, odamız kendi binasında hizmet vermeye başlamıştır. 10.12.2007 tarihinde bürolarımızın hemen yanındaki 21 m2 büroyu satın alarak odamıza 1 adet daha gayrimenkul kazandırmış olduk.

1999 yılında Basit Usul Vergi Sistemi ile mükelleflerin muhasebe işlem yetkisi odalarımıza verilmiştir. Odamıza ait basit usul muhasebe bürosunda 2008 yılı itibari ile toplam basit usul mükellef sayısı 320’dir.

1999 yılından itibaren Bağ-Kur ekibi her ay ilçemize gelerek odamızda Aliağa ve çevre beldelerden gelen esnaflarımıza ve halkımıza hizmet vermektedir. İş ve zaman kaybını önleyen bu hizmet halen devam etmektedir.

Türkiye genelinde ilçeler bazında odamız bir ilki gerçekleştirerek emlakçı esnaflarımıza yönelik kurslar düzenlemiştir. 2005 yılının şubat ve mayıs aylarını kapsayan 2 dönem halinde 44 saat süren halkla ilişkiler, psikoloji, tapu işlemleri, beyanname doldurma, proje ve kira sözleşmesi ile ilgili ayrıca müşteri ilişkileri dalında olmak üzere kurmuş olduğumuz eğitim ekibi ile kendilerine sertifikaları verilmiştir. Çevre ilçelerden de büyük ilgi gören bu kurslarımıza Foça, Menemen, Dikili, Bergama ve Aliağa emlakçılarına toplam 72 adet sertifika verilmiştir. Internet aracılığı ile bu faaliyetimizi öğrenen Türkiye genelinde bazı kişi ve kuruluşlar odamızla irtibata geçerek yapmış olduğumuz bu faaliyetle ilgili örnekler ve bilgiler istemişlerdir.

Yine Türkiye’de ilk defa ekonomik durgunluğun devam ettiği bir ortamda odamızın ilçemiz Tekel Ana Bayisi ile yapmış olduğu protokol ile esnaflarımızın kredi kartı ile alış veriş yapmasını sağlamıştır ve halen devam etmektedir. Esnaflarımız tarafından benimsenen bu uygulama ile esnaflarımızın rahat bir nefes alması sağlanmıştır.

2004 yılından itibaren üyelerimize oda aidatlarını kredi kartı ile ödeme imkanı sunulmaktadır.

2006 yılı Şubat ayında gıda ürünleri üreten ve satan esnaflarımıza Sorumlu Yönetici Usta Eğitim kursu düzenlenerek başarılı olanlara sertifikaları verilmiştir. 2007 yılında Odamız ve METEM işbirliği ile esnaflarımıza yönelik 80 saatlik bilgisayar kursu, 60 saatlik doğalgaz boru kaynakçılığı ve 30 saatlik doğalgaz polietilen boru kaynakçılığı kursları düzenlenmiş olup, kursa katılıp başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verilmiştir. Yine 2007 yılında 18.si düzenlenen Aliağa Barış ve Hoşgörü şenliklerinde odamız tarafından bayan ve erkek kuaför sanatkarlarımız yer alarak saç showu yapmışlardır. Showun sonunda başarılı olanlara onur belgeleri verilmiştir.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği ve İzmir Veremle Savaş Derneği’nin yaptığı ortak protokol gereği Odamızın da girişimi ile esnaf sanatkarlarımızın iş ve zaman kaybını önlemek amacı ile her yıl 6 ayda bir İzmir Veremle Savaş Derneği’nin sağlık tarama aracı ilçemize gelerek odamıza kayıtlı, ruhsat sahibi, gıda imalat ve satış işi yapan ve yanında çalışan personelinin akciğer filmleri çekilip, portör muayeneleri yapılmaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlarımızı yakından ilgilendiren yasal değişiklikleri ve uygulamalar anında ve gününde cep telefonu mesajı ile kendilerine iletilir, yerel gazeteler aracılığı ile detaylı açıklamalarda bulunulur.

2019 Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası