Başkan  Serdar Berk:’ Kırtasiyeciler ve Kantinciler  destek bekliyor’

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında birçok esnafın olumsuz etkilendiğini belirten Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar  Odası Başkanı Serdar Berk , korona sürecinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimlerinden  Kırtasiyeci ve Kantin esnafının geldiğini söyledi.

Başkan Serdar Berk “Hemen her köşe başına açılan marketlerin gıda yanında kırtasiye ürünleri de satması, internet alışverişlerinin giderek artması yetmezmiş gibi bir de gibi bir de pandemi vurdu kırtasiyleri ve kantinleri. Okullar uzun süredir kapalı. Salgın halen bitmedi. Okullar 6 aydır kapalı ve en az bir ay daha açılmayacak. Kırtasiyeciler stokladıkları ürünü satamadıkları halde ödemelerinin vadesi geldi. Vergi, kira, kredi geri ödemeleri de cabası. “dedi.

kredi kartları şişti”

Mart ayından bu yana bir kuruş geliri olmayan kantinci  faturasını ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldiğini belirten Aliağa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk  Esnafların  okullarına yönelik yaptığı iş bağlantıları ve bunların karşılığında imzaladıkları çekleri, senetleri olduğunu söyledi .Sohbet ettiğim pek çok Kantinci ve Kırtasiyeci işlerinin yokluğundan çok çocuk seslerini özlediğini söylüyor. Söylüyorlar ama değirmenin de dönmesi gerek. Gerek ki, bu hastalık illetinden kurtulduğumuzda yine eskisi gibi o esnaflarımızı yerinde bulalım. Okullar açılacak diye borçlanan esnaf sayımız çok fazla. Yine SSK ödemeleri Kasım ayında geliyor. Esnafın kullanmadığı kredi kalmadı, kredi kartları şişti. Esnaf açısından içinde bulunduğumuz durum çok ciddi. Hep birlikte bu sorunları çözmemiz lazım ”İfadelerini kullandı

İnternet alışverişlerinden kaçınalım

Aliağa Halkına çağrıda bulunan Başkan Serdar Berk “Esnaf sanatkarlar bu toplumun kara gün dostudur. Buradan herkese ricam lütfen alışverişlerimizi doğru yerden yapalım. İlçemize hiç bir faydası olmayan internet alışverişlerinden kaçınalım. Mümkün olduğu kadar bizlere doğru, kaliteli, ve en uygun fiyatlara mal satan Kırtasiye esnaflarını tercih edelim. Esnafımıza destek olalım “ diye konuştu

Okulların idarecilerinden ricam da  bulunan  Başkan  Serdar Berk Pandemi sürecinde  kantinci esnafın ihale bedellerine kolaylıklar sağlamaları ve destek olmalarını istedi.

(Fotoğraflar Arşivden)

 

07 Eylül 2020
Aliağa Hava Durumu
Parçalı bulutlu
Sıcaklık: 21°C
Bizimle İletişime Geçin
2019 Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası