Arabuluculuk

Bilindiği üzere; 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu 22.06.2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Arabuluculuk siciline kayıtlı 2500’ün üzerinde arabulucu bulunmaktadır.

Arabuluculuk ile uyuşmazlıklar daha az gider ile daha seri ve çok kısa sürede çözülebilmektedirler. Arabuluculuk sürecinin tüm safhalarına tarafların egemen olmasından dolayı iki tarafında kazanacağı, tartışmaların ve gerginliklerin en aza ineceği, kişilerin birbirlerini daha iyi anlayabilecekleri ve bu sayede husumete mahal verilmeden, ilişki ve iletişimin tahrip edilmeden korunmasını ve devamını sağlayan, esnek-ılımlı bir çözüm yoludur. Arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması ile birlikte, toplumumuzdaki sosyal iletişimin artacağı, uzlaşma kültürünün yerleşeceği ve ilerleyen süreçte sadece hukuki uyuşmazlıklarda değil sosyal hayatın tüm alanlarında uzlaşı kültürünün yaygınlaşabileceği düşünülmektedir.

Bu nedenle, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığınca hazırlanmış ve RTÜK tarafından onaylanmış olan, kamu spotu


http://www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/arabuluculuk/7.html

16 Mart 2016
Aliağa Hava Durumu
Az bulutlu ve açık
Sıcaklık: 28°C
Bizimle İletişime Geçin
2019 Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası